נר שמן עתיק התגלה על ידי שני חיילים באחד משטחי הכינוס בעוטף

נתנאל מלכיאור ואלון שגב עם הנר שמצאו. צילום שרה טל

שני חיילי מילואים של גדוד 404 בחטיבת האש 282 מצאו במהלך סיורים בשטח כינוס, נר שמן עתיק בן כ 1,500 שנה. החיילים גילו אזרחות למופת והנר הועבר לאוצרות המדינה ברשות העתיקות, על מנת שיעבור תהליך שימור כראוי

כתב: אפי אליאן | צילומים: שרה טל, אמיל אלג’ם

שני חיילי מילואים בשירות צה”ל – נתנאל מלכיאור ו אלון שגב לא ציפו לחוויה שכזו בשירות המילואים שלהם. במהלך שיטוט באחד משטחי הכינוס של צה”ל בשפלת החוף, נתקלו בחרס כשהוא הפוך בצורה הפוכה. “הצורה העגולה של החרס משכה אותי…” – מספר נתנאל, “הוא היה מכוסה בבוץ, כאשר ניקיתי אותו והבנתי במה מדובר, יצרתי קשר עם רשות העתיקות.  במקביל, אלון חברו העלה פוסט לקבוצת פייסבוק עם התמונה של הנר. הפוסט משך תשומת לב רבה והפוסט תפס תאוצה. הפוסט קיבל עשרות תגובות ומאות לייקים. הגולשים בפוסט הציעו הצעות שונות לגבי מהותו ותפקידו של החפץ העתיק, ובניהם – המליצו ליצור קשר עם רשות העתיקות. 

בשיחה עם שרה טל, ארכיאולוגית נפת נגב מערבי ברשות העתיקות מספרת: מדובר בנר שמקורו בתקופה הביזנטית, לפני כ- 1500 שנה. נר זה ידוע בשם “נר סנדל” אשר שימש למאור והיה נפוץ מאוד בעת העתיקה. נר זה נוצר בתבנית ואופייני לאזור השפלה ודרום ארץ ישראל.  

לאחר שקיבלה את השיחה, הגיעה שרה אל החיילים ואספה מהם את הפריט השלום בתמורה על אזרחותם הטובה, העניקה להם תעודה מטעם רשות העתיקות. 

“המלחמה מפגישה אותנו עם סיטואציות יוצאות דופן גם בחזית הארכיאולוגית…” כך אומר אלי אסקוזידו – מנהל רשות העתיקות. אדמת ארץ ישראל ובפרט העוטף, רוויה בהיסטוריה ובממצאים קדומים ורשות העתיקות עובדת בשיתוף פעולה עם צבא הגנה לישראל במטרה שישמרו גם במצב מלחמה.  אני שמח שהנר הקדום הביא אור גם ליומם של החיילים, אני מברך על ערנותם ועל הפגנת האזרחות הטובה.  אני מזכיר לכולם כי במקרה של מציאת ממצא קדום, חשוב להשאיר אותו במקומו ולקרוא למפקחי רשות העתיקות למקום, על מנת שיוכלו החוקרים, להפיק כמה שיותר מידע מהממצא על האתר בו הוא התגלה. 

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.