מציל ולא רק בני אדם – נר עתיק נמצא על ידי מציל בחוף אשקלון

מציל בחוף הגן הלאומי אשקלון מצא במהלך ריצת בוקר נר עתיק למרגלות המצוק. הנר תוארך כבן 900 שנה

כתב: אפי אליאן | תמונות: יולי שוורץ | וידאו: יולי שוורץ

כתבת וידאו 

 

מציל בחוף הים של הגן הלאומי באשקלון , מצא במהלך ריצת הבוקר , נר עתיק שנחשף ככל הנראה כתוצאה מחלקי מצוק שהדרדר מול חוף הים. המציל – מאיר אמשיק עצר במקום לאחר שרצה לאסוף כמה קרשים שהים פלט במהלך הלילה, כאשר עמד הבחין כי המצוק הסמוך קרס לעבר החוף ובין החלקים שקרסו הבחין בנר מונח באופן טבעי לגמרי. 

מאיר אסף את הנר ולקח אותו עימו לסוכת ההצלה הסמוכה, שם יחד עם אבי מנהל תחנת ההצלה פנו לגיא פיטוסי, פקח היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות וסיפרו על הממצא. 

המציל מאיר אמשיק עם הנר שמצא
המציל מאיר אמשיק עם הנר שמצא – צילום: יולי שוורץ
הנר בן 900 השנה
הנר בן 900 השנה – צילום: יולי שוורץ

לאחר קבלת השיחה מאנשי הסוכה בחוף הגן הלאומי אשקלון, ניגש במהרה למקום גיא פיטוסי וזה מסר על הממצא ואופן מציאתו כי מצילי רשות הטבע והגנים והמצילים בכלל הם העיניים שלנו בחוף הים. אלו לא רק מצילים אנשים אלא גם עתיקות. אנשים חייבים להבין שממצאים עתיקים שהם מוצאים במקרה שייכים למדינה ולכלל הציבור, הממצאים הללו יכולים להיות מאוד חשובים למחקר ולידע ההיסטורי של כולנו. לשמחתנו , יותר ויותר אנשים מדווחים על מציאת עתיקות.

בשיחה עם סער גנור , ארכיאולוג מחוז אשקלון ברשות העתיקות סיפר אודות הנר העתיק: נר השמן העתיק שימש לצרכי מאור, הנר שנמצא נבדק ומתוארך למאה ה-12 לספירה (תחילת התקופה הצלבנית) , בנר שנמצא ניתן לראות בבירור בסימני שימוש ואף פיח על פייתו. הנר התגלה ככל הנראה כתוצאה מנסיגת המצוק החופי, אשר נלחם מול איתני הטבע לאורך כל עונות השנה. 

עוד הוסיף גנור כי הנר מייצג חלק מהעושר התרבותי של העיר אשקלון הקדומה שהיתה עיר מסחר. באשקלון פעל נמל שייבא סחורה מהים וממנו אף יצאה סחורה שיוצרה בכל חלקי הדרומי של ארץ ישראל. 

בגן הלאומי חוף אשקלון ניתן למצוא עדויות לחיים שהתקיימו במקום החל מהתקופה הכנענית לפני כ-4000 שנה ועד לתקופה המודרנית.

הנר בן 900 השנה
הנר בן 900 השנה -צילום: יולי שוורץ

לסיכום מוסר המציל מאיר אמשיק : “למצוא ממצא כזה , זה מאוד מרגש, מרגישים חלק מההיסטוריה, זה ממלא בתחושת הערכה למה שהיה כאן קודם, מרגיש כמו להיות חוליה בשרשרת..”

קישור למיקום חוף הים הגן הלאומי אשקלון באתר עמוד ענן – לינק

מה דעתך על הפרסום שלנו? נשמח תשתפו אותנו!

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.