עשרים ואחד מטבעות עתיקים ובניהם מטבע נדיר של מתיתיהו אנטיגונוס נתפסו בפעילות מבצעית במזרח ירושלים

מטבע מתיתיה אנטיגונוס שנתפס במזרח ירושלים. צילום יולי שוורץ רשות העתיקות

עשרים ואחד מטבעות עתיקים ובהם מטבע של מתיתיהו אנטיגונוס – מאחרוני המלכים החשמונאיים, נתפסו במהלך פעילות מבצעית במזרח ירושלים אשר בוצעה על ידי משטרת ישראל והיחידה למניעת שוד ברשות העתיקות

כתב: אפי אליאן | צילומים: דוברות המשטרה , יולי שוורץ, רשות העתיקות

אמנם המטבעות שנתפסו בפעילות מבצעית זו הינם נדירים, אך מבין מטבעות החשמונאים – מטבעותיו של מתתיה אנטיגונוס הינם הנדירים ביותר. 

עשרים ואחד מטבעות עתיקים נתפסו במהלך פעילות מבצעית משותפת של שוטרת משטרת שלם של מחוז ירושלים יחד עם מפקחי היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות. בין המטבעות שנתפסו בחיפוש בבית מגורים בשכונת סילוואן – מטבע מתיתיהו אנטיגונוס – מאחורי המלכים החשמונאים. 

מטבע מתיתיה אנטיגונוס שנתפס הלילה. צילום יולי שוורץ רשות העתיקות
מטבע מתתיה אנטיגונוס שנתפס הלילה. צילום יולי שוורץ רשות העתיקות

במהלך החיפוש שבוצע בביתו של החשוד – בן שלושים תושב המקום, אותרו 21 מטבעות עתיקים. החשוד נקלח לחקירת רשות העתיקות בגין חשד לשוד עתיקות, אחזקת פריטים ארכיאולוגיים בניגוד לחוק וניסיון סחר בעתיקות. המטבעות נתפסו כמוצגים על ידי המפקחים. 

מרשות העתיקות נמסר כי מדובר בקבוצת מטבעות ברונזה עתיקים מתקופות שונות, החל מהתקופה רומית ועד לתקופה המוסלמית. אשר על פי החד נחפרו באופן בלתי-חוקי מאתרי עתיקות באזור ירושלים, תוך שמבוצע שימוש בגלאי מתכות. 

תמונת העברתו לחקירה של החשוד. צילום: דוברות המשטרה
תמונת העברתו לחקירה של החשוד. צילום: דוברות המשטרה

בשיחה עם ד”ר גבריאלה ביכובסקי – מומחית למטבעות ברשות העתיקות נמסר: מדובר במטבע של המלך החשמונאי מתתיה אנטיגונוס אשר היה במלוכה בין השנים 37-40 לפני הספירה הנוצרית. על צד הפנים של המטבע, ניתן לראות קרן שפע ומסביבה – כתובת בעברית עתיקה – מתתיה כהן גדל חבר ה… על גבו של המטבע, ישנה כתובת בשפה היוונית בתוך זר עם הכיתוב ΒΑCI ANTIΓΟΝΟΥ. 

על פי הידוע לנו, מתתיה טבע מטבעות ברונזה בשלושה ערכים: גדול, בינוני וקטן. המטבע שנתפס הינו בעריך בינוני והוא נדיר יותר מהעריך הגדול – אשר עליו מופיעות צמד קרני שפע במקום קרן אחת. עוד נמסר על ידי ד”ר ביכובסקי כי טכניקת עשיית האסימונים של המטבעות הינה ייחודית למלך זה. האסימונים נעשו קודם כל ביציקה, תוך שימוש בתבנית אבן גיר כפולה, היוצרת מטבע עבה, שנראה ששני אסימונים דבוקים זה לזה, לכן פרופיל האסימון כל כך מקורי ומיוחד. אחרי פעולת הכנת האסימונים, טבעו את הרושמות עם הדגמים משני הצדדים. 

מאוד קשה למצוא מטבע של אנטיגונוס, בו רואים את הדגמים בשלמותם על פני המטבע. בין מטבעות החשמונאים, מטבעותיו של מתתיה אנטיגונוס הינם הנדירים ביותר. 

המטבעות שנתפסו. צילום יולי שוורץ רשות העתיקות
המטבעות שנתפסו. צילום יולי שוורץ רשות העתיקות
המטבעות שנתפסו במזרח ירושלים. צילום יולי שוורץ רשות העתיקות
המטבעות שנתפסו במזרח ירושלים. צילום יולי שוורץ רשות העתיקות

 

ברשות העתיקות מוסרים כי מציאת המטבע בנסיבות של חפירה ארכיאולוגית ולא בבית חשוד, היתה יכולה להיות משמחת הרבה יותר. תלישת המטבע מההקשר הארכיאולוגי שבו הוא נמצא, פוגעת ביכולת להבין את הפאזל ההיסטורי של כולנו, כך אומר אלי אסקוזידו – מנהל רשות העתיקות.

משטרת ישראל תמשיך בפעילותה ולסייע לכלל גורמי האכיפה במהלך ניסיונות לאיתורם של חשודים המעורבים בפגיעה בציבור ובכלל, בנכסי תרבות ולרבות פריטים ארכיאולוגיים שערכם רב.