אוסף עתיק של קוביות לניבוי עתידות ומשחק התגלה בגן הלאומי מרשה

קוביות המשחק המאגיות. צילום: יולי שוורץ

אוסף נדיר של אסטרגלים (עצמות לניבוי עתידות ומשחק) מהתקופה ההלניסטית התגלו בתחומי הגן הלאומי מרשה – בית גוברין שבשפלת יהודה. האוסף הנדיר אשר התגלה בתחילת שנות ה-2000, פורסם לראשונה במגזין המדעי הבריטי – LEVANT

כתב: היסטוריה על המפה | צילומים: יולי שוורץ, ד”ר איאן שטרן, היברו יוניון קולג’ , רועי שפיר | וידאו: יולי שוורץ

כתבת וידאו

האוסף הנדיר של האסטרגלים, אשר התגלה אי שם בתחילת שנות האלפיים, פורסם לאחרונה ובפעם הראשונה במגזין המדעי בריטי  LEVANT, נחקר במשך שנים רבות על ידי ד”ר לי פרי גל מרשות העתיקות, פרופ’ עדי ארליך מהמכון לארכיאולוגיה ע”ש זינמן באוניברסיטת חיפה, ד”ר אבנר אקר מהמחלקה ללימודי א”י וארכיאולוגיה באוניברסיטת בר אילן וד”ר איאן שטרן מהמכון למקרא ועתיקות ע”ש נלסון גליק בהיברו יוניון קולג’. האוסף התגלה כזכור בתחילת שנות ה-2000 בחללים התת-קרקעיים המצויים תחת שרידי העיר הקדומה  – מרשה. 

קוביות המשחק המאגיות. צילום:  יולי שוורץ
קוביות המשחק המאגיות. צילום: יולי שוורץ

האוסף כולל 530 פריטים, כולם עשויים מעצם קרסול של עזים וכבשים, אשר דומים בצורתן לקוביה. פריטים אלו נועדו לשמש כקוביות משחק ופולחן בידי נשים וילדים. בבחינת הממצאים, נראה כי חלק מהקוביות שויפו או חוררו ונמזגה לתוך החללים שנוצרו בהם – עופרת, זאת על מנת לאפשר את הטלתן בצורה מיטבית ואחידה.

על עשרות מפריטי האוסף, ניתן לראות כתובות ביוונית, על חלק מהן נחרתו שמות של אלים ואלות הקשורים במשאלות לב של חיי היום-יום בעת העתיקה. בין השאר – נחרתו שמות האלים אפרודיטה, אלת הפריון האהבה והיופי. האל ארוס שהינו אל האהבה , האל הרמס , האלה הרה, וגם האלה ניקה – אלת הניצחון. על חלק אחר באוסף נכתבו הוראות משחק, או תפקידים במשחק כמו: שודד, עצור, נשרפת ועוד.

אסטרגלים נושאי כתובות ביוונית. צילום רועי שפיר, אוניברסיטת חיפה
אסטרגלים נושאי כתובות ביוונית. צילום רועי שפיר, אוניברסיטת חיפה

 לדברי ד”ר לי פרי-גל, ארכיאוזואולגית של רשות העתיקות ועמיתת מחקר באוניברסיטת חיפה: אוסף האסטרגלים ממרשה הינו נדיר ומיוחד בכמות ובאיכות החריטות שעל העצמות. האוסף כולו מעיד על כך שממש כמו בימים אלה, בעת מצוקה, אנשים חיפשו תשובות בגורמים חיצוניים, בכישופים בעולמות הנסתר. בימי קדם, אנשים – בפרט נשים התמודדו עם סביבה של חוסר ודאות. מוות בילודה ובעיות בריאות, לכן ניסו להגן על עצמם באמצעות מאגיה. בנוסף ידוע כי קוביות משחק אלה שימשו גם למשחק. מעניין לציין כי בעולם מוכרות דוגמאות של קבורת ילדים עם קוביות משחק מסוג זה. הקוביות, שהיו חפץ משמעותי, נועדו לעבור יחד עם הילדים לעולם הבא ולשמש אותם שם. פרי גל מוסיפה, כי מאחר והאסטרגלים סימלו מזל, נהגו גם להטמין אותם במפתן הדלת, במטרה שאלה יביאו ברכה. 

דר לי פרי גל עם קוביות המשחק המאגיות. צילום יולי שוורץ,
דר לי פרי גל עם קוביות המשחק המאגיות. צילום יולי שוורץ,

מעניין, כי חלק גדול מקוביות העצמות הללו, נמצאו ליד אוסטרקונים (כתובות שנחרטו או נכתבו בדיו על חרס) אשר נשאו “נוסחת כישוף/ תנאי). כמו “אם תעשה כך, יקרה לך דבר כזה.., דבר זה מחזק  את המסקנה שהאסטרגלים שימשו במקרים רבים בטקס הניבוי המאגי ולא למשחק. 

לדברי ד”ר פרי גל, מרשה היתה אחד מכורי ההיתוך של דרום הלבנט, במרשה חיו תרבויות שונות בשכנות ובכפיפות לשלטון ההלניסטי. התגוררו בה, אדומים, פיניקים, נבטים ואף יהודים. תרבויות אלו מכורך המציאות השפיעו זו על זו. 

חלק מהאסטרגלים נמצאו ליד מזבח. צילום דר איאן שטרן
חלק מהאסטרגלים נמצאו ליד מזבח. צילום דר איאן שטרן

אלי אסקוזידו , מנהל רשות העתיקות אומר בתגובה: המחקר המרתק שופך אור על אורחות החיים בעולם העתיק. מחקר זה מזכיר לכולנו שאנשים הם אנשים, לאורך כל השנים , הם חולמים, הם מקווים ולמרות כל קשיי היום-יום הם עוסקים גם בהנאה ובפנאי.

קוביות המשחק הקדומות. צילום יולי שוורץ
קוביות המשחק הקדומות. צילום יולי שוורץ

 

מה דעתך על הפרסום שלנו? נשמח תשתפו אותנו!

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.