שודדי עתיקות נתפסו בעת חפירות באתר עתיקות בצפון

הנזק הרב שנגרם לאתר העתיק. צילום: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות

חוליית שודדי עתיקות נתפסה בשעת מעשה בעת השחתת אתר עתיקות חורבת משכנתא שבצפון הארץ. החשודים מצטרפים ל-14 שודדי עתיקות שנתפסו בחודשים האחרונים באתר הארכיאולוגי.

כתב: היסטוריה על המפה | צילומים: היחידה למניעת שוד , משטרת ישראל

הנזק הרב שנגרם לאתר העתיק. צילום: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות
הנזק הרב שנגרם לאתר העתיק. צילום: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות

בחוליית השודדים הבחין לראשונה מתנדב משמר הגבול של משטרת ישראל בעת שנסע בסמוך עם רכבו הפרטי. בעת נסיעתו הבחין המתנדב במחפרון שנוסע מנקודה לנקודה בתחומי האתר הארכיאולוגי חורבת משכנה. המתנדב שמכיר את האתר הארכיאולוגי ומשמעותו ככפר יהודי מהתקופה הרומית, הזעיק למקום את מפקחי היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות יחד עם שוטרים ומתנדבים של משמר הגבול. אלה ערכו במקום תצפיות מארבים ואף חסימות במטרה לתפוס את החשודים. 

עם תום ההיערכות המבצעית ביצעו הכוחות כניסה משותפת לשטח תוך איסוף מידע ותיעוד הממצאים ותפסו את החשודים בשוד העתיקות. 

המחפרון בו השתמשה החוליה. צילום: דוברות המשטרה
המחפרון בו השתמשה החוליה. צילום: דוברות המשטרה

במקום נתפוס 5 חשודים, כולם תושבי טוראען ובהם 3 בגירים ו2 קטינים. כל העצורים הועברו אחר כבוד להמשך חקירה של רשות העתיקות ומשטרת ישראל. המחפרון עימו השחיתו את אתר העתיקות הוחרם לטובת משטרת ישראל. 

ממשטרת ישראל נמסר כי הודות לעירנותו של המתנדב שכלל לא היה בתפקיד באותה עת, נתפסו החשודים בשעת אמת באתר העתיק. במקום נגרם אמנם נזק רב כתוצאה מעבודת המחפרון אך שוד העתיקות נמנע. עוד צוין כי המשטרה תפעל בנחישות כנגד כל מי שיפגע באוצרות הטבע והמורשת של ארץ ישראל. 

ניר דיסטלפלד , מפקח היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות בצפון הארץ מספר בתגובה לתפיסת החשודים כי בחודשים האחרונים נתפסו מספר חוליות שניסו לבצע שוד עתיקות בחירבת משכנה. אלו ככל הנראה החלו לחפור במקום בעקבות שמועה פקטיבית על אוצר. בחודשים האחרונים נתפסו לפחות 14 חשודים בשוד עתיקות. את הפעילות המבצעית אנו ממקדים סביב אותם אתרי מורשת שאנו מודעים כי חשופים לגניבות והשחתה. נמשיך להשקיע מאמצים בשירה על אתרי ההיסטוריה והמורשת בארץ.