מטבע נדיר כבן 2000 שנה נמצא באתר עתיקות בגליל

דיוקנו של הקיסר "אוגוסטוס האלוהי". צילום: שמואל מגל, באדיבות רשות העתיקות

מטיילת מצאה מטבע זהב נדיר במהלך טיול עם קבוצה באתר עתיקות בגליל. בעת מסירת המטבע נמצא כי מדובר במטבע שכמותו קיים רק עוד אחד במוזיאון הבריטי באנגליה. רשות העתיקות בירכו על האזרחות הטובה

כתב: אפי אליאן | תמונות: שמואל מגל, עירית צוק קובצ’י , שי הלוי  | וידאו: שמואל מגל , עריכה: היסטוריה על המפה

ד"ר דונלד צבי אריאל, ראש ענף מטבעות ברשות העתיקות, בוחן את המטבע הנדיר. צילום: שי הלוי, רשות העתיקות
ד”ר דונלד צבי אריאל, ראש ענף מטבעות ברשות העתיקות, בוחן את המטבע הנדיר. צילום: שי הלוי

לורי רימון , חברת קיבוץ כפר בלום טיילה עם קבוצת מטיילים ותיקה באיזור חירבות ואתרי עתיקות בגליל המזרחי. במהלך הטיול הבחינה בפריט נוצץ באדמת אתר העתיקות, שהרימה אותו הבחינה כי מדובר במטבע שנראה עתיק. בעת בדיקת המטבע שנמסר לרשות העתיקות על ידי המטיילת הוברר כי מדובר במטבע נדיר מאוד שעד כה לא ברור כיצד הגיע כלל לאתר עצמו. המטבע מוכר כשני מסוג זה שנמצא עד כה , הראשון נמצא בתצוגה במוזיאון הבריטי באנגליה. 

כתבת וידאו המציגה את סיפור מציאת המטבע הנדיר על ידי לורי רימון והסברים מטעם רשות העתיקות אודות המטבע ועברו

 

את הטיול שקיימה לורי עם חברים בטבע, ביצעה במסגרת טיול קבוצה ותיקה של המדריכה עירית צוק קובצ’י. בעת מציאת המטבע , ניגשה לורי למדריכה והציגה בפניה את הממצא, כאשר הבינו כי מדובר במוצג ארכיאולוגי אמיתי , שלחה קובצ’י את תמונת הממצא לרשות העתיקות לידי ד”ר מוטי אביעם – ארכיאולוג ומורה דרך ותיק ומשם תוך פחות משעתיים הצטרף נציג רשות העתיקות אל קבוצת המטיילים בשטח. 

בעת המפגש, מסרה לורי את המטבע לידיו וסיפרה כי היה קשה להיפרד מהמטבע הייחודי, אחרי הכל לא מוצאים בכל יום דבר מדהים כזה, אך עם זאת אני מקווה שאוכל לראות אותו מוצג במוזיאון ישראל בעתיד הקרוב. 

לורי רימון עם המטבע – צילום: שמואל מגל, באדיבות רשות העתיקות
לורי רימון עם המטבע – צילום: שמואל מגל

בשיחה עם ניר דיסטלפלד, מפקח היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות ציין ניר כי מדובר בתגלית מרשימה ומפתיעה ביותר. מוצאת המטבע – לורי הפגינה אזרחות למופת בכך שמסרה את המטבע החשוב לידי רשות העתיקות. זה לא פשוט ציין ניר , בפרט שמדובר במטבע זהב מרהיב. 

אני שמח על ההבנה שעתיקות הארץ שייכות לציבור כולו ואני מאמין שבקרוב בזכות לורי , יוכל הציבור ליהנות מהממצא הנדיר. עוד הוסיף ניר וציין כי חשוב לדעת שבעת מציאת ממצא, חשוב לקרוא לנציגים של רשות העתיקות לשטח בזמן אמת , זאת על מנת שנוכל למצות את המידע הארכיאולוגי מהאתר. 

בקרוב תוענק ללורי תעודת הוקרה מרשות העתיקות על אזרחותה הטובה, קבוצת המטיילים שהיא חברה בה תוזמן לביקור במחסני אוצרות המדינה. 

ניר דיסטלפלד מהיחידה למניעת שוד ברשות העתיקות פגש את לורי רימון (משמאל) במסלול הטיול ואסף את הממצא הנדיר אל אוצרות המדינה. צילום: עירית צוק קובצ'י, באדיבות רשות העתיקות
ניר דיסטלפלד מהיחידה למניעת שוד ברשות העתיקות פגש את לורי רימון (משמאל) במסלול הטיול ואסף את הממצא הנדיר אל אוצרות המדינה. צילום: עירית צוק קובצ’י
הזהב הוא מתכת אצילה, ולכן המטבע השתמר במצב מצוין, ממש "כמו חדש". צילום: עירית צוק קובצ'י, באדיבות רשות העתיקות
הזהב הוא מתכת אצילה, ולכן המטבע השתמר במצב מצוין, ממש “כמו חדש”. צילום: עירית צוק קובצ’י,

ד”ר דני שיאון , חוקר מטבעות בכיר ברשות העתיקות ציין בעקבות מציאת הממצא הנדיר כי מדובר במטבע נדיר בקנה מידה עולמי אשר נטבע ברומא בשנת 107 לספירה הנוצרית. בצד אחד רואים את הסמלים של הלגיונות הרומיים לצד שמו של השליט טריאנוס, ובצד השני – במקום דיוקנו של הקיסר טריאנוס עצמו – כפי שהיה נבוג בדרך כלל , מוצג הדיוקן של הקיסר “אוגוסטוס האלוהי”. מטבע זה הוא חלק מסדרה שהפיק טריאנוס כמחווה לקיסרים שקדמו לו.

דיוקנו של הקיסר "אוגוסטוס האלוהי". צילום: שמואל מגל, באדיבות רשות העתיקות
sדיוקנו של הקיסר “אוגוסטוס האלוהי”. צילום: שמואל מגל
סמלי הלגיונות הרומיים לצד שמו של הקיסר טריאנוס. צילום: שמואל מגל, באדיבות רשות העתיקות
סמלי הלגיונות הרומיים לצד שמו של הקיסר טריאנוס. צילום: שמואל מגל

ד”ר דונלד צבי אריאל – ראש ענף המטבעות ברשות העתיקות מציין כי ייתכן שהמטבע מצביע על נוכחות של הצבא הרומי באיזור לפני כ-2000 שנה. אולי כנגד תומכים גליליים במרד בר כוכבא – ואולם קשה מאוד לקבוע זאת על סמך מטבע בודד.

מקורות היסטוריים על התקופה מציינים שלחלק מהחיילים הרומים שולם פעם ברבעון , שכר גבוה של 3 מטבעות זהב מזוג זה לכל משכורת. מטבע זהב זה היה שווה ערך לכ-75 מטבעות כסף. בשל ערכם הכספי הגבוה של המטבעות , החיילים התקשו לבצע קניות בשוק משום שרבים מהסוחרים סירבו לפרוט אותם.

עוד מוסיף ד”ר אריאל ואומר כי בעוד שמטבעות הברונזה וכסף של הקיסר טריאנוס הם שכיחים בארץ , מטבעות הזהב של טריאנוס נדירים ביותר. עד כה רק שני מטבעות זהב אחרים של הקיסר נרשמו באוצרות המדינה, אחד מגבעת שאול ליד ירושלים והשני מאיזור קריית גת. הפרטים על שניהם שונים מאלה שמופיעים במטבע הנדיר שמצאה לורי.

תגובה 1 נכתבה על “מטבע נדיר כבן 2000 שנה נמצא באתר עתיקות בגליל

מה דעתך על הפרסום שלנו? נשמח תשתפו אותנו!

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.